05.22. Kamaraerdő - TTT Csavargó Csapat

Tatai Tömegsport és Tájfutó Honvéd Sportegyesület
TERMÉSZETJÁRÓ SZAKOSZTÁLY
Csavargó Csapat

Mottó: A világból annyi a miénk, amennyit meglátunk belőle.

Az első dolog, amire utazás közben ráébred az ember, az az, hogy semmilyen hely nem tud megfogni, ha nem vagy nyitott rá. (Pico Iyer)
Tartalomhoz ugrás
2022.
PROGRAMTERV / LETÖLTHETŐ ANYAGOK
KAMARAERDEI TANÖSVÉNY
Szabadtéri program (LETÖLTÉS)
2022. május 22.
Mottó:
"Egyik legfontosabb cselekedetünk az életben, hogy egyik lábunkat a másik elé tesszük. Induljunk hát!"
Erling Kagge (norvég felfedező, hegymászó, író)
Letöltés / 2022. év szösszenetei
PROGRAM, FONTOS INFÓK
PROGRAM:
09:00  Beérkezés
(Cím: 1112 Kamaraerdő, Nagyrét; A Susulyka parkolótól kb. 400m gyalog)
09.15  Megnyitó - Üdvözlés - Tízórai - Csoportok kialakítása
09.45 – 13.00 TÚRA A KAMARAERDEI TANÖSVÉNYEN
13.00  SZABADPROGRAM (Majális)
Elköszönés és indulás haza
SUSULYKA parkoló GPS: 47.439517, 18.979884
ELŐZETES:
A tanösvény nagyjából egy 8-as alakú pályát ír le, és 12 állomásán interaktív, játékos táblákon keresztül mutatja be az erdő élővilágát, valamint a földtani, geológiai érdekességeit. A fákra festett T jelzést  kell követni, az indulópont az erdő "bejárata", a Susulyka utcai  parkoló.
A tanösvény első hurka inkább a tájra és a földrajzi érdekességekre fókuszál, míg a másik hurok az élővilágra. Legmagasabb pontja (és egyben a tanösvény egyik állomása) a  Vadász-hegy (224 m).
BESZÁMOLÓ, EMLÉKEZTETŐ, SZÖSSZENET
A 2. szabadtéri programunk elég hamar követte az első nagy sikerű túrát, ezért egy picivel többen is jelentkeztek és jöttek el.

A szervező bizottság igen korán, már alig hét után, miután áttörtük a sorompót megkezdte a terület előkészítését.

Előszőr úgy gondoltam szabadtéri lakodalom lesz, mert ennyi inni- és ennivaló egy 140-150 fős lagzi képét vetítette a horizonton lévő fák setét lombjaira. Menekültek is a környékre betévedt futók és kutyasétáltatók, csak a legbátrabbak maradtak a helyszínen, hátha csurran cseppen valami.

Kisajátítottuk a tisztás egyetlen tetővel ellátott pihenőjét és ott letáborozva vártuk a leendő kihívásokra felkészült túratársakat, akik szép lassan be is sétáltak a parkolóból a tisztásra, azon az árnyas úton, ami kb. 700 m lehetett. Itt már sokaknak csökkent a buzgóságuk, ami később láthatóvá is vált.

Mikor már a Boboriék kivételével mindenki megérkezett Ocsó megnyitotta a túrát. Pont azokat köszöntöttük volna előszőr, akik nem jöttek el, így rögtön megjutalmaztuk Katikát a csapat érdekében és örömére sok éven át végzett munkájáért.

Aztán a Boboriék késése miatt – ami egyéb iránt a dicsőséges vasút pontos és precíz menetrendjének köszönhető – kicsit eltoltuk a túra kezdésének idejét. Addig is folyt a beszélgetés és a mérhetetlen sok anekdóta, mese és beszámoló.

Röviden (szóban) meghallgattuk Ocsó sokoldalú és kimerítő leírását az ösvényről és a tudnivalókról, ami egyesekre tényleg kimerítően hatott és a túra helyett inkább őrizte a zsíroskenyereket és a sütiket.

Végre megjött a vonat és elindult a csapat. Az őr szerepét legalább nyolc fő vállalta önként megszervezve a váltást az őrség idejére. Bobori uramra érdemes volt várni, mert minegy 100-150 m séta után úgy döntött, hogy inkább a söröket őrzi, mert az fontosabb.

A nyolcas alakú túraútvonal kisebbik részét megtéve az egész túrára kiéhezett csapat lepihent és fogadkoztak, hogy a maradék utat majd valamikor megteszik. (Én sokat tennék rá, hogy nem)

A megérkezők elcsigázott testük felfrissítése érdekében hatalmas pusztítást végeztek a lakodalmi asztalon és sokáig folyt a nevetés és a beszélgetés.

Akkor egy kicsit a tanösvényről:

A tanösvény egy nyolcas alakú útvonal mentén lett kiépítve. A kezdő és befejező pont a parkoló, illetve a sorompóval védett bejárat. A nyolcas alak találkozási pontja a Nagy tisztás, ami egy igen közkedvelt a családok baráti társaságok részére.

Maga az erdő 126-227 méter magasságban található. Területe 180 hektár. A terület a Pilisi Erdőgazdálkodás alá tartozik.

Az erdő főleg tölgyből áll - pontosabban cser - és kocsánytalan tölgyekből. Kisebb számban fordul elő a juhar és a kőris, valamint fagyal, som, kökény és a galagonya ia. Ami az állatvilágot illeti, főleg madarakra lehet számítani.

Története

A vidéket a tatárok elvonulása után IV. Béla a németeknek adományozta, akik elnevezték azt Kammerwald-nak. Neve az itt kialakul Kána nevű településből alakult ki. A település sajnos csak a 15. századig maradt fenn. Az erdőt azért kellett elajándékozni, mert az üresen állt, ami a terület teljesen pusztulásához, lelakottságához vezetett volna.
 
Nevének eredete származhat a régi német név torzulásából is, de eredhet onnan is, hogy a terület évszázadokig a királyi Kamarához tartozott, és Buda erdőbirtoka volt.

A tanösvény egy 4 km hosszú erdős, nyolcas alakú útvonal, ami 12 állomásból áll. Az út során a "T" betűvel jelül túraösvényt kell követni. Nagy szintkülönbség vagy nehéz terep nem jellemző. A 6-os állomás a Nagy-réten található. (A csapat itt kapcsolódott ki a tető alatt.)

Az egész út nagyjából 80 méteres szintkülönbséget küzd le. A túra könnyű, kellemes és pihentető.

A Vadász hegy nemcsak Kamaraerdő legmagasabb pontja, hanem Budapest legdélibb fekvésű dombja is. Lokációját tekintve a Tétényi-fennsík északi folytatása.

A hegy része a tanösvénynek is, ezért, ha megyünk az úton ki sem tudjuk kerülni, csak akkor, ha akarjuk. A hegy tetején kiváló panorámás területek találhatók, melyek a Gellért-hegyre és a Budai-hegyvidékre néznek.

Az idén ez volt a második túra, de már készülünk a harmadikra, ami rövidesen meg lesz hirdetve.

Köszönjük a szervezők munkáját és a nagyszámú részvételt. Örültünk a sok gyereknek, láttuk, hogy biztosítva van a csapat a jövőre nézve is.
 
FOTÓALBUM
2022. 08. 03.
Készítette: mkaroly / Utoljára frissítve:
Vissza a tartalomhoz