Igazolt sportoló – feladatok
Ez év január 1-től módosult a Sporttörvény és szeptember 30-tól életbe is lépett.
Ez a feladat kicsit elment mellettünk, úgyhogy sürgős teendőink vannak adminisztráció területén, főleg a szakosztály vezetőknek, de mindenkit érint.
Egy kis magyarázat (csak ami minket érdekelhet):
Bevezetésre kerül a regisztrált sportoló fogalma.
Az új kategória lényege:
– a sportegyesület köteles minden sportolóját regisztrálni egy ezt a célt szolgáló, saját és szövetségi nyilvántartásba, majd meghatározott időpontig az NSR-rendszerbe. A regisztráció alapján létrejön az igazolt sportolói jogviszony, amely új alapokra helyezi a jelenlegi kötelező tagsági jogviszonyt. A sportegyesületnek ezt követően nem kell tagságába felvenni az általa igazolt sportolót.
Változás a jelenlegi szabályozáshoz képest,
- hogy a sportolónak nem a sportszervezettel való tagsági vagy sportszerződéses viszonya következtében kerül a sportszerveztre átruházásra a sportoló játékjoga, hanem a játékjog átruházás az igazoláshoz (regisztrációhoz) kapcsolódik, a sportoló az igazolással engedi át játékjogának használatát – az igazolt sportolói jogviszony fennállásának időtartamára – ingyenesen a sportszervezete számára.
- Az igazolással a sportszervezet és a sportoló között határozatlan idejű, igazolt sportolói jogviszony jön létre, ami alapvetően sportszolgáltatás igénybevételére irányul és ehhez a szövetség döntése alapján egyszeri vagy rendszeres hozzájárulás kérhető. Az igazolt sportolói jogviszony konkrét tartalmát az adott sportszervezet határozza meg. Igazolt sportolónak számít tehát mindenki, aki egy meghatározott sportszervezet nyújtotta szolgáltatások igénybevételével, szervezett keretek között végzi a sporttevékenységét. A sportoló a sportszervezettel létrejövő jogviszony keretei között veszi igénybe az adott sportszervezet szakembereit és azok szaktudását, létesítményeit, a sportág végzéséhez szükséges eszközöket és felszereléseket.
- Az igazolás alapjogviszonyként szolgál azon sportolók számára is, akik a későbbiekben versenyzőként, azaz amatőr vagy hivatásos sportolóként kívánnak sporttevékenységet végezni. Az igazolt sportoló versenyzővé a versenyengedély kiállítását követően válik.
Amatőr sportolónak minősül:
– az igazolt és versenyengedéllyel rendelkező, de nem szerződéses státuszban lévő sportoló…
Az igazolt sportolói jogviszony megszüntetésére
– alapvetően egyoldalú írásbeli jognyilatkozattal van lehetőség. Az igazolt sportolói jogviszony azon sportolók esetében, akik nem rendelkeznek versenyengedéllyel megszüntethető, ha a sportoló az igazolási hozzájárulást meghatározott ideig (pl. három hónapig) nem fizeti meg vagy sporttevékenységét önhibájából meghatározott ideig nem gyakorolja és igazolását a sportszervezet nem erősíti meg a szövetség felé, továbbá, ha a sportoló vagy a sportszervezet kéri annak megszüntetését.
Az új módosítás alapján a jelenlegi tagjaink lehetnek:
- Tagsági jogviszony
- nem feltétlenül feltételezi a játékjogot
- nem feltétlenül sportoló, lehet pl. korábbi edző, korábbi sportoló, teljesen kívülálló, pl. törzsszurkoló, de sosem sportolt stb.
- nem kötelező
- Igazolt sportolók, akik igazolt sportolói jogviszonyban állnak valamely sportszervezettel, de sem versenyengedéllyel, sem amatőr sportszerződéssel vagy hivatásos sportolói munkaszerződéssel/megbízási szerződéssel nem rendelkeznek,
- feltételezi a játékjogot
- bizonyosan sportoló
- ha nem tag is egyben: nem választ és nem választható a Közgyűlésen
- a legátfogóbb fogalom, ahhoz hogy valaki versenyszerűen sportoljon, ez a minimum jogviszony követelmény, kvázi kötelező
- Amatőr sportolók, akik lehetnek igazolt és versenyengedéllyel rendelkező, de amatőr sportszerződéssel nem rendelkező sportolók, (valamint igazolt, versenyengedéllyel és amatőr sportszerződéssel rendelkező sportolók – nálunk ilyen nincs)
- Hivatásos sportoló, aki igazolt, munkaszerződéssel vagy megbízási szerződéssel rendelkező sportolók (Nálunk ilyen nincs)
Eddigi tagjainkkal és későbbi tagokkal kapcsolatos feladatok október végéig:
Az ALAPKÉRDÉS — el kell dönteni, hogy az igazolt sportolói jogviszonnyal az adott sportszervezethez kötődő személyek egyben tagjai is a sportszervezetnek vagy sem.
- Az Alapszabály módosítás tervezetében az elnökség javaslata: minden igazolt sportoló az egyesület tagja is egyben.
Ezért:
- Aki már tagja az egyesületnek, annak ki kell tölteni a REGISZTRÁCIÓS ADATLAPOT (Word változat). (Ezt egy igazolványképpel ellátva és aláírva kell eljuttatni a szakosztályvezetők részére, akik átadják az elnökségnek)
- Aki ez után lép be (Lehetőleg már csak a 2025. -ben), annak ki kell tölteni előszőr a BELÉPÉSI NYILATKOZATOT (Word változat), majd a REGISZTRÁCIÓS ADATLAPOT (Word változat) is.
További várható feladatok
- Stratégiai döntés meghozatala: Melyik modelt választja az egyesület?
- Be kell jelenteni minden sportolót igazolt sportolói jogviszonyra.
- Be kell jelenteni a sportolót mind a sportszervezeti, mind az országos sportági szakszövetségi, mind az NSR nyilvántartásba.
- A versenyengedéllyel bíró sportolók (versenyzők) bejelentése a sportági szakszövetségi, mind az NSR nyilvántartásba.
- Akinek nincs versenyengedélye, annak a sportolói jogviszonyát az egyesület kezeli.
- Alapszabály módosítása (A küldöttközgyűlés feladata, várhatóan 2025. februárjában az elnökség előterjesztése alapján.
- Tagdíj – abszolút érintheti
- Tagi jogviszony – alapjaiban érintheti
- Közgyűlés – áttételesen érintheti
- Elnökség, FB – áttételesen érintheti
- Belső szabályzatok módosítása( SZMSZ, Fegyelmi Szabályzat; Adatkezelési Szabályzat)